Ako se pravilno implementira i koristi, BIM tehnologija donosi veliki broj prednosti u odnosu na tradicionalne metoda planiranja, projektovanja, građenja i održavanja građevinskih objekata.
Ako proučite definicije BIM tehnologije videćete da je njihova suština u tome da svi učesnici u projektu zajednički stvaraju virtuelni 3D model građevinskog objekta u kojem će se nalaziti što više podataka i informacija o objektu (geometrijski, metapodaci, tabele, rezultati proračuna...). Drugim rečima suština je da se stvori jedinstvena i što preciznija baza podataka o objektu koja će biti na raspolaganju svima koji tokom životnog ciklusa imaju potrebu za njima.

Iz ovog jednostavnog objašnjenja glavnog koncepta BIM tehnologije proizilazi nekoliko veoma bitnih prednosti:
Integrisano okruženje - BIM tehnologija omogućava integrisano digitalno okruženje za sve procese koje se obavljaju tokom životnog ciklusa građevinskog objekta. Svi učesnici u informacionom modeliranju nekog građevinskog objekta stvaraju samo jedan BIM 3D model objekta, a za to koriste iste ili kompatibilne softvere. Posledica integrisanog okruženja su kvalitetnija saradnja, brža komunikacija, kvalitetnija razmena podataka, brže donošenje odluka....
Centralizovane informacije - Svi podaci koji nastanu tokom životnog ciklusa građevinskog objekta se nalaze u jednom 3D BIM modelu. BIM model predstavlja jedinstvenu bazu podataka o objektu iz koje svi učesnici u projektu mogu čitati podatke koji su im potrebni ili upisivati podatke koje stvore. Drugim rečima svi učesnici u projektu imaju pristup ažuriranom 3D modelu unutar kojeg se nalazi geometrija modela, metapodaci, rezultati analiza i optimizacije, komentari, 2D crteži… Posledice centralizacije informacija su jednostavan pristup podacima, uvek ista specifikacija podataka, na raspolaganju su najnovije verzije podataka...
Ažurirani podaci - Zbog toga što svi koriste jedinstvenu bazu podataka o građevinskom objektu (BIM model), bilo kakve izmene u projektu se automatski ažuriraju i dostupne su svim učesncima u projektu. Jednostavno rečeno, ako promenite bilo koji detalj na 3D modelu, promena će biti vidljiva svima koji koriste BIM model. Pošto svi učesnici u projektu koriste iste ažurirane podatke, svi novi podaci su stvoreni na osnovu ažuriranih podataka. Ova osobina BIM tehnologije u velikoj meri smanjuje broj problema koji mogu nastati zbog korišćenja zastarelih podataka.
Asocijativnost podataka - Podaci nastali tokom informacionig modeliranja su asocijativni, što znači da će se svaka promena nekog podatka u BIM modelu propagirati svugde gde je taj podatak upotrebljen. Slikovito rečeno, ako napravimo promenu na geometriji objekta ona će se automatski preneti na 2D crteže, tabele, proračune logistike, čvrstoće, troškova, potrošnje energije, količine materijala… Više nije potrebno ručno pretraživati dokumentaciju i tražiti sva mesta gde je upotrebljen promenjeni podatak, sav ovaj ogromni posao koji uvek prati veliki broj propusta BIM softver čini automatski.
Vizuelizacija - Vizuelizacija građevinskog objekta u 3D prostoru omogućava svim učesnicima u projektu rad u prirodnom okruženju na koje su naviknuti. Ovo se naročito odnosi na projektante. Ranije su inženjeri tokom projektovanja predstavljali građevinske objekte pomoću 2D crteža t.j. pomoću ortogonalnih pogleda. Da bi videli kako objekat stvarno izgleda morali su u glavi kombinovati ortogonalne poglede u jednu trodimenzionalnu celinu. Za ovaj proces je neophodno imati određeno tehničko znanje i iskustvo. U BIM softverima se građevinski objekti projektuju u 3D okruženju na koje je ljudski mozak naviknut, tako da više nije potrebno trošiti dodatne napore na transformaciju 2D u 3D i naopačke. Rad u 3D okruženju je u velikoj meri olakšao rad inženjerima što za posledicu ima veću kreativnost, veći kvalitet, manje grešaka, bolju komunikaciju, veću brzinu... Virtuelni 3D model objekta je omogućio uvid u projekat i velikom broju ne-tehničkih službi (marketing, nabavka, menadžment...).
Raznolikost podataka unutar BIM 3D model-a - BIM model može unutar sebe da uskladišti veliki broj potpuno različitih podataka. Ovo je jedna od ključnih osobina BIM tehnologije jer direktno omogućava da svi podaci budu smešteni u jednoj centralizovanoj bazi podataka o objektu. Projektanti, služba marketinga, građevinci, potencijalni kupci, investitori..., veoma lako mogu videti ne samo izgled objekta već i sve ostale podatke o njemu koji su im potrebni.
Iz ovih nekoliko najbitnijih osobina na kojima se bazira koncept BIM tehnologije proizilazi veliki broj opštih prednosti u svakoj fazi životnog ciklusa nekog objekta:
kvalitetnija saradnja
kvalitetnija komunikacija
povećanje produktivnosti i efikasnosti
smanjen broj grešaka
povećanje kreativnosti
bolja organizacija i koordinacija
brže i kvalitetnije analize, simulacije i optimizacije
brže i kvalitetnije donošenje odluka
povećanje konkurentnosti (lakše dobijanja tendera, novi klijenti, kvalitetniji marketing...)
smanjeni troškovi
skraćenje vremena izvođenja građevinski radova
povećanje kvaliteta projekta
preciznije procene i proračuni
rana procena troškova
bolje planiranje
dostupnost podataka
dostupnost baza standardnih elemenata, objekata, profila…
bolja procena toka realizacije
smanjenje broja neplaniranih radova
paralelni rad na više aktivnosti
korišćenje novih tehnologijama poput Veštačke inteligencije, Proširene stvarnosti (AR - Augmented reality), 3D štampe, Virtuelne stvarnosti (VR - Virtual reality)...
sjedinjavanje podataka o instalacijama sa 3D modelom.
bolja bezbednost
...
Prednosti upotrebe 3D CAD modeliranja koje je sastavni deo BIM tehnologije u odnosu na 2D projektovanje možete pogledati na strani Prednosti 3D CAD u odnosu na 2D CAD softvere.