FreeCAD je besplatni 3D CAD program namenjen za projektovanje i konstruisanje delova i sklopova, izradu tehničke dokumentacije, simulaciju proizvodnje na RNU mašinama (CNC mašinama), proračune metodom konačnih elemenata...
Jednostavnije rečeno, FreeCAD je program iste namene kao Solid Works, Solid Edge, Catia, T-Flex, Ascon Kompas, NX, Creo, ZWCAD… Najbitnija razlika između FreeCAD-a i ovih softvera je što je apsolutno besplatan i otvorenog koda. Možete ga besplatno preuzeti, instalirati na koliko god želite računara, upotrebljavati, distribuirati, pa čak i modifikovati. Njegov kod je otvoren i objavljen pod LGPL licencom. Podaci koje pravite u FreeCAD-u su u potpunosti vaši, a oni su takve strukture da mogu biti uređivani i bez FreeCAD-a. Pošto je FreeCAD besplatan softver otvorenog koda, ni jedna kompanija vas ne može ucenjivati izmenama pravila koje se nalaze propisane u licenci ili kažnjavati što ste nelegalno koristili njihov 3D CAD softver. Ako mislite da to velike kompanije proizvođači softvera ne rade, pročitajte kako je Autodesk promenio licencu na Fusion360 softveru, kako non stop menja cenu ovog softvera, kako je skoro ugasio ArtCAM softver, kako je Solid Works prvo proglasio Draftsight za besplatan, a onda, kad su se ljudi na njega navikli, proglasili su ga komercijalnim...

FreeCAD se razvija i održava pomoću zajednice programera i korisnika koji su ujedinjeni samo strašću prema ovom programu i besplatnim softverima.
Veoma dobra osobina FreeCAD-a je što je multiplatforman t.j. možete raditi u njemu na isti način u Windows-u, Linux-u ili MAC operatinom sistemu.
Treba napomenuti da je FreeCAD NURBS 3D CAD program a ne program za 3D modeliranje. Glavna uloga FreeCAD-a je geometrijsko modeliranje (pomoću primitiva ili tipskih oblika) delova i sklopova kao što su mašine, uređaji, nameštaj, kućišta… Programi za 3D modeliranje služe za „organsko“ modeliranje pomoću poligonalnih mreža t.j. za modeliranje ljudi, životinja, karaktera za video igrice ili filmsku industriju i sl. Ako vas interesuju besplatni softveri za 3D modeliranje onda vam savetujemo da proučite besplatne softvere kao što su Blender, Wings3D...
Na početku sam u definiciji napisao da FreeCAD spada u porodicu 3D CAD programa, što je samo donekle tačno pošto je FreeCAD mnogo složeniji softverski paket koji je namenjen i za proizvodnju (CAM), proračune (CAE), 3D štampanje, BIM …
FreeCAD je modularnog tipa t.j. za svaku specifičnu oblast je zadužen neki modul. U FreeCAD-u se ti moduli zovu radna okruženja (Workbench). Tako npr. za modeliranje delova tipskim oblicima je zaduženo radno okruženje Konstruisanje delova (Part Design), za modeliranje delova pomoću primitiva je zaduženo okruženje Delovi (Part), za simulaciju proizvodnje na RNU mašinama radno okruženje CAM, za izradu tehničke dokumentacije Tehnički crteži (TechDraw), za arhitekturu radno okruženje Arhitektura, za proračune metodom konačnih elemenata FEM radno okruženje…
Na kraju bih napomenuo da je veoma bitno da u svetu 3D CAD-a postoji kvalitetni besplatni program baš kao što program Blender predstavlja izuzetno kvaliteno besplatno softversko rešenje u svetu 3D modeliranja. FreeCAD još nije dostigao ovaj nivo, ali je jedini besplatni 3D CAD program koji se približio ovoj tački razvoja i sa sigurnošću mogu reći da će za par godina postati kvalitetni besplatni 3D CAD softver. Naravno, ako mu ne pomognemo, on to neće nikad postati.
FreeCAD je nastao 2001. godine i napravljen je na osnovu OpenCascade jezgra. OpenCascade je jedino potpuno besplatno jezgro za programiranje 3D CAD programa. Ovo jezgro nije savršeno i dosta ograničenja u mogućnostima FreeCAD-a potiču od njega, ali se ono polako usavršava a samim tim će i FreeCAD polako napredovati.
Na kraju bi naveo delić istorije 3D CAD-a, da Vam bude jasnije zašto je FreeCAD nastao tako kasno. 3D CAx programi su najkompleksniji softveri na tržištu i na njihov razvoj je utrošeno veoma mnogo znanja, vremena i novca. Na početku su nastali 3D CAx softveri kao što su Ideas, Catia, Pro/E, Unigraphics… i oni su bili namenjeni uglavnom velikim firmama iz vojne, auto i avio industrije. Firme iz ovih branši su jedine imale dovoljno novca da kupe tada veoma skup hardver i softver. Vremenom su personalni računari postali dovoljno jaki da na njima mogu raditi 3D CAD softveri, njihova cena je pala i oni su se pojavili i u preduzećima srednje veličine. Iz ovih razloga su se 3D CAD softveri pojavili i u manje profitabilnim oblastima industrije. U to vreme je nastala generacija 3D CAD softvera u koje spadaju Solid Edge, Solid Works, Ascon Kompas, Inventor, T-Flex, ZWCAD… Razvojem 3D štampe i smanjenjem cena RNU mašina, 3D CAD je postao zanimljiv za veliki broj entuzijasta i malih firmi koje su došle u posed 3D štampača i jeftinih RNU mašina. Ovo je podstaklo nastanak velikog broja veoma jeftinih 3D CAD programa od 2000-te pa na ovamo. U ovo vreme se pojavio i FreeCAD koji je danas jedini kandidat za potpuno besplatan i funkcionalan 3D CAx softver.